Yabancı Bile Almıyor: Ev Fiyatları Artıyor, Satışlar Düşüyor! Vatandaş Ortak Eve Giriyor

Konut fiyatlarındaki artış hız kaybederken, satışlardaki düşüş de dikkat çekti. Ev fiyatlarındaki artışla konut alımlarında vatandaş hisseli alternatiflere yöneldi.

Evi tek başına almaya gücü yetmeyen ortak ev almaya başladı.

Fahiş seviyede artan konut fiyatlarında tek başına ev almaya parası yetmeyen vatandaşlar, çoklu hisseyle ev almaya başladı. 

Bir konutu birden fazla kişi satın alarak hisseli şekilde daire sahibi oluyor. Kira geliri bölüşülürken, bazı durumlarda da hisse sahiplerinden biri evde oturuyor, diğerlerine kira ödüyor. 

Konut arzında talebin karşılanmaması, krediye ulaşımda sınırlı kalınması gibi sorunlar gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenleri farklı yollara savuruyor.

Uzmanlar yasal altyapısı olmayan bu yöntem için vatandaşlara uyarıda bulundu. Açıklanması beklenen “Gayrimenkul Sertifikası” sistemini beklemenin daha güvenilir olacağı belirtildi.

Gayrimenkul Sertifikası ile metrekare bazında satın alım yapılırken, projelerin bitiminde metrekare toplamına göre ev sahibi olunabiliyor.

TCMB’nin açıkladığı Konut Fiyat Endeksi’nde yıllık nominal artış yüzde 90,3, enflasyondan arındırılmış reel artış ise yüzde 21,9 oldu.

Konut Fiyat Endeksi, Ağustos ayında bir önceki aya göre yüzde 5,5, bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 90,3, reel olarak ise yüzde 21,9 oranında arttı.

TCMB’den yapılan açıklamada, İstanbul, Ankara ve İzmir’in konut fiyat endekslerindeki gelişmeler değerlendirildiğinde, 2023 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre, sırasıyla yüzde 5,4, 5,2 ve 5,5 oranlarında artış olurken, bir önceki yılın aynı ayına göre, İstanbul, Ankara ve İzmir’de sırasıyla yüzde 78,4,100,4 ve 90,3 oranlarında artış gösterdi.

TÜİK’in dün açıkladığı verilere göre, konut satışları eylülde yüzde 9,5 azaldı.

Türkiye genelinde konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %9,5 azalırken, konut satışlarında İstanbul %14,9 ile en yüksek paya sahip oldu. 

Satış sayılarına göre İstanbul’u %8,8 pay ile Ankara, %5,3 pay ile İzmir izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 47 konut ile Ardahan, 55 konut ile Hakkari ve 77 konut ile Bayburt oldu.

Konut satışları Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %14,9 azalırken, ipotekli konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %50,2 azalış gösterdi.

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %15,2 azalırken, ikinci el konut satışları da %6,8 azaldı. 

Yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %42,0 azalırken, Eylül ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,9 oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir