Visa ve MasterCard Nedir? Visa ve MasterCard Arasında Ne Gibi Farklar Var?

Dünyada en yaygın ödeme sistemlerinden olan Visa ve Mastercard’ı duymayan yoktur. Kartlarımızın üzerinde sürekli gördüğümüz bu şirketlerin ne olduğunu ve farklarını merak ediyorsanız içeriğe buyurun!

Visa ve Mastercard, hepimizin kullandığı iki ayrı kart sistemi.

Kredi kartı ve ödeme işlemlerinin uygulanabildiği bu kartlar farklı bankalar ve finansal kuruluşlarla işbirliği yapıyor. En yaygın kullanılan bu iki kredi kartının tüketiciler için farklı farklı avantajları var.

Visa, birçok ülkede hizmet veren bir ödeme sistemi.

1958 yılında Visa International Service Association tarafından kurulan Visa, en yaygın ödeme sistemi. Genel merkezi İngiltere’de bulunan Visa şirketi banka ve müşteriler arasında bir köprü. 40’a yakın ülkede işlem yapan bu şirket günümüzün önde gelen firmalarından.

Visa’nın sağladığı kartlar, kredi kartı özellikli olanların yanında banka ve ön ödemeli kart özellikli olarak da kullanılabiliyor.

Visa’nın en beğenilen avantajlarından biri Visa Platinum kartı. Özel indirimler, sürprizler ve başka teklifleri Visa Platinum aracılığıyla müşterilerine sunan Visa, indirim ve özel teklifleri ile müşterilerini memnun etmeyi amaçlıyor.

Mastercard da çok kullanılan bir başka sistem.

Amerika’da kurulan bu şirket de Visa gibi kredi kartı ile ödeme yapma imkanı veren bir sistem. Mastercard, çipli ödeme sistemini müşterilerine ilk sunan sistemlerden biri.

Visa’nın çeşitli imkanlar sunan Visa Platinum kartı gibi Mastercard’ın da Platinum Mastercard ve World Elite Mastercard olmak üzere iki avantajlı kartı bulunuyor.

Bu kartların sahiplerine oldukça avantajlı imkanları var.

Bu iki sistem temelde aynı işleve sahip olsa da aralarında bazı farklılıklar var elbette.

Dünyada en çok kullanılan bu iki ödeme sisteminin tüketiciye sağladığı avantajlar var. Kampanyalarına göre farklılaşan bu kartlardan hangisinin size uygun olduğunu araştırarak seçim yapmanız daha doğru! ?

Visa ve Mastercard arasındaki farkları sıralayalım bakalım… ?

Visa ve Mastercard arasındaki fark aslında sadece kart numaralarıyla ilgili.

Her iki kartın 16 hane numarası var. Ama Visa’nın kart numarası her zaman 4 ile başlarken Mastercard’ın kart numarasının başlangıcı 5.

Hem Visa’nın hem Mastercard’ın müşterilerine sunduğu farklı avantajlar var.

İki şirket de kart sahiplerine çeşitli fırsatlar veriyor. Yaptıkları kampanyalar ve sundukları ayrıcalıklı kartlar sayesinde tüketiciler çok daha avantajlı alışveriş yapabiliyorlar.

Bu iki şirketin işbirliği yaptığı bankalar da değişebiliyor.

Visa ve Mastercard farklı bankalarla işbirliği yaparak müşterilerine hizmet veriyorlar. Her iki şirket de farklı bankalarla anlaşarak işlem yapabiliyor.

Mastercard ve Visa’nın diğer bir farkı ise kullanım farklılıkları.

Visa, müşterilerine ön ödemeli kartlar sağlıyorken Mastercard ise hesabınızda para olmadığı takdirde bile alışveriş yapmanıza imkan veriyor.

İki kart arasındaki en görünür fark ise logoları.

Visa’nın mavi sarı çizgilerin ortasında adının yazdığı bir logosu varken Mastercard’ın logosunda kırmızı ve sarı renki iki iç içe geçmiş iki daire bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir