Türkiye tarihine geçti! İşte 100. yılında CHP

  •      Haber7-ÖZEL

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk siyasi partisi olan CHP 9 Eylül 1923 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. O gün Halk Fırkası adıyla kurulan partinin başına 1924’te ‘Cumhuriyet’ eklenmesiyle 1935’te düzenlenen dördüncü kurultayda “Cumhuriyet Halk Partisi” adını aldı.

Türkiye’nin ilk dünyanın ise en eski partilerinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi’nde vekaleten görev alanlar hariç, genel başkanlık koltuğuna Atatürk, İsmet İnönü, Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen, Deniz Baykal ve Kemal Kılıçdaroğlu oturdu. Kuruluşundan bugüne kadar 7 genel başkan değiştiren CHP, 100. yılında ülkeye kattığı değerler ve yaptığı hizmetlerle değil, yapamadıkları, katamadıkları ve bugün içinde bulunduğu tartışmalı durumlarla anılıyor. 

HİÇ TEK BAŞINA İKTİDAR OLAMADI

1923 yılında kurulan CHP, 1946‘da yapılan açık oy gizli sayımla tarihe şaibeli seçim olarak geçen ve oyların yüzde 70’ini aldığı seçim dışında hiçbir zaman tek başına iktidar olamadı. 1950‘de yapılan seçimlerde Adnan Menderes‘li Demokrat Parti‘ye karşı muhalefet koltuğuna oturan CHP, o günden bugüne kadar geçen 73 yıllık Türk demokrasisi tarihinde hiç Türkiye’yi tek başına yönetme görevini vatandaşlardan alamadı. 

Dönem dönem koalisyon hükümetleriyle yönetimde bulunan CHP, Türkiye’ye iç karışıklık, ekonomik kriz ve huzursuzluktan başka bir şey getiremedi.

100. YILDA KOLTUK SAVAŞLARI

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin ardından 100. yılında geldiği durum ise içler acısı olarak tarihe geçti. Altılı masayı kurarak büyük vaatlerde bulunan CHP yönetimi, seçimlerde Türkiye’yi yönetme görevini ve Meclis çoğunluğunu alamamasının ardından adeta bir türbülansa girdi.

28 Mayıs’ın hemen ardından İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘koltuk savaşı’nın startını vererek ‘Değişim’ açıklamaları yaptı. Kılıçdaroğlu cephesinden gelen baskılar ve İBB Başkanlığını kaybetme korkusuyla İmamoğlu’nun geri çekilmesinin ardından bu kez CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel bayrak açtı. 

Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı CHP’de genel başkan adayı olacağını ilan etti. CHP’deki ‘değişimciler’in yeni lideri olarak görülen Özel’e bazı partililerin de destek vermesiyle parti içi iktidar savaşı alevlendi. Gelinen noktada ise CHP 100. yılında koltuk savaşlarıyla anılmaktan öteye gidemedi. 

GİRDİĞİ TÜM SEÇİMLERİ KAYBEDEN GENEL BAŞKAN

2010 yılında Deniz Baykal’a kurulan kaset kumpası sonrası CHP’nin başına geçen Kemal Kılıçdaroğlu, sadece Türkiye tarihine değil dünya tarihine de damga vurdu. 2010’dan bu yana Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı girdiği tüm seçimleri kaybeden Kılıçdaroğlu, 13 yılda toplam 11 seçimden yenilgi ile ayrıldı. 

Son olarak 14 ve 28 Mayıs seçimlerini de kaybeden Kılıçdaroğlu, bugün tepkilerin odağında yer alıyor. Girdiği tüm seçimleri kaybeden ve koltuğunda oturmaya devam Kemal Kılıçdaroğlu, 100. yılında CHP tarihine de yenilgileriyle geçen CHP Genel Başkanı oldu.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir