Kuzey Işıkları Nedir? Nerede ve Nasıl Oluşur? Kuzey Işıkları Neden Olur?

Kuzey ışıkları genellikle kutup bölgelerinde, özellikle Kuzey Kutbu’na yakın bölgelerde daha sık gözlemlenir. Bu olayın Güney Yarımküre’deki karşılığına “güney ışıkları” veya “aurora australis” denir.
Görsel olarak büyüleyici bir manzara sunan kuzey ışıkları, birçok insan tarafından doğa harikası olarak kabul edilir. Pek çok kişi, kuzey ışıklarını gözlemlemek için kutup bölgelerine seyahat eder veya şanslı olduklarında daha güney bölgelerde de gözlemleyebilirler.

“Aurora Borealis” adıyla da bilinen Kuzey Işıkları, ABD, Kanada, İngiltere, Macaristan, Ukrayna gibi çok sayıda ülkede ortaya çıkarken Türkiye’den de sosyal medya kullanıcıları pembe, kırmızı ve yeşile bürünmüş gökyüzünün fotoğraflarını paylaştı. Uzmanlar, Dünya’yı etkileyecek bir jeomanyetik fırtına sayesinde hafta sonu çok sayıda yerden Kuzey Işıkları’nı izlemenin mümkün olacağını açıklamıştı.

KUZEY IŞIKLARI NEREDEN GÖRÜLÜR?

Kuzey ışıklarını gözlemlemek için en iyi zamanlar, kutup bölgelerine yakın yerlerde ve yeterli karanlık ve açık bir gökyüzü koşullarının olduğu aylardır. Kuzey Kutbu’na daha yakın bölgelerde (örneğin İskandinavya, İzlanda, Alaska, Kanada’nın kuzeyi) kuzey ışıklarını daha sık gözlemleme şansınız olabilir.

Kuzey ışıklarının en iyi izlenebilme zamanı kış aylarıdır, çünkü bu dönemde gece daha uzun sürer ve gökyüzü daha karanlıktır. Ancak, kuzey ışıklarının görülebilmesi için aynı zamanda açık bir gökyüzü gereklidir. Bulutlu havalarda veya yoğun şehir ışıklarının olduğu bölgelerde, kuzey ışıklarını gözlemlemek zor olabilir

KUZEY IŞIKLARI NE ZAMAN GÖRÜLEBİLİR?

En ideal zamanlar genellikle sonbahar (Eylül-Ekim) ve kış (Mart-Nisan) ayları arasındaki dönemdir. Bu aylarda gece daha uzun, hava daha soğuk ve genellikle daha az bulutlu olma eğilimindedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir