FIFA, 2030 Dünya Kupası’nın ev sahiplerini açıkladı

FIFA Konseyi’nin düzenlenen toplantısında 2030 Dünya Kupası finalleriyle ilgili birçok önemli karar alındığı açıklandı. 2030 Dünya Kupası’nın 6 farklı ülkede ve 3 farklı kıtada gerçekleşeceğini açıklayan FIFA, turnuvaya Fas, İspanya ve Portekiz’in ev sahipliği yapacağını duyurdu.

Turnuvanın 100. yılı olması sebebiyle Uruguay, Arjantin ve Paraguay’da birer maç oynanacağı da ifade edildi. Öte yandan organizasyona ev sahipliği yapacak 6 ülke, eleme maçları oynamadan Dünya Kupası’na direkt olarak katılacak.

FIFA Başkanı Gianni Infantino, “Bölünen dünyada FIFA ve futbol dünyayı birleştiriyor. 1930’da Uruguay’ın düzenlediği ilk Dünya Kupası’nın şerefine, üç Güney Amerika ülkesini daha organizasyona dahil edeceğiz. İlk 3 maç, ilk Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan Montevideo’daki Mitico Stadı’nda oynanacak” dedi.

Infantino’nun ‘FIFA ve futbol dünyayı birleştiriyor’ sloganıyla açıkladığı projeye tepki gösterenler de var. 6 ülke arasındaki yol mesafesi nedeniyle taraftar ve takımların zorlanacağını söyleyen uzmanlar, iki farklı yarım küredeki maçlar nedeniyle futbolcuların iklimsel değişiklikle de mücadele edeceğini ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir