Emekliyi sevindiren karar: Bu iki şey artık onlara ücretsiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Emekliler Yılı” ilan etmesi sonrasında emeklilere yönelik sosyal yardımlar artırılıyor. Emeklilere tatil ikramiyeleri, elektrik, doğalgaz ve kira yardımları gibi destekler sağlanacak. Cumhurbaşkanının talimatı üzerine ilgili bakanlık ve kurumlarda emeklilere yönelik kapsamlı bir çalışma başlatıldı. Emeklilere yönelik ikramiyelerin yanı sıra, fatura ve kira yardımları gibi destekler gündemde.

Ramazan ve Kurban Bayramı’nda emeklilere ikramiyelerin her birinin 2.000 lira olan emekli aylıklarının 5.000 liraya çıkarılması planlanıyor. Bu sayede emekliler, iki günlük tatil karşılığında toplam 10 bin lira ikramiye alacak. Bu artışın emekli maaşı artışına eşit olması gerekiyor. Tatil ikramiyeleri yasayla artırılabilecek.

Ayrıca, belediyeler ve merkezi yönetim, emeklilerin hayatını kolaylaştıracak tedbirler üzerinde çalışıyor. Bu kapsamda, belediyeler, emeklilere toplu taşıma, su ve diğer hizmetlerden indirimli fiyatlarla yararlanma imkanı sağlayacak. Elektrik ve doğalgaz indirimleri, tren ve uçak bilet fiyatlarının değerlendirilmesi, kentsel bölgelerde yaşayan emeklilere kira yardımı gibi çeşitli destekler düşünülüyor.

Kamu ve özel bankalarla yapılan protokoller aracılığıyla emeklilere bazı hizmetlerin indirimli fiyatlarla sunulması da planlanıyor. Ayrıca, emeklilere kamusal olanaklardan indirimli yararlanma ve tatil yapma imkanı da değerlendiriliyor. Cumhurbaşkanı, bu seçenekler arasından hangilerinin uygulanacağına dair kararı maliyet hesapları doğrultusunda verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir