Coca-Cola İçecek, Coca-Cola’nın Bangladeş’deki şirketinin yüzde 100’ünü 130 milyon dolara satın aldı

Anadolu Grubu’na bağlı Coca-Cola İçecek, bağlı ortaklığı CCI International Holland ile birlikte, The Coca-Cola Company’nin bağlı ortaklığına ait olan Coca-Cola Bangladesh Beverages’deki yüz 100 hissesinin satın aldı.

Coca-Cola İçecek’in KAP’a gönderdiği bilgiye göre 2024 yılı içinde tamamlanması beklenen satın alma için 2 eşit taksitte 130 milyon dolar ödenecek. Satın alınan şirket aynı zamanda Coca-Cola İçecek’in tedarikçisi durumunda.

Coca-Cola İçecek’in KAP’a gönderdiği konu ile ilgili açıklama şöyle:

“Coca-Cola İçecek A.Ş. (“CCI” veya “Şirketimiz”) – tamamına sahip olduğu bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V. (“CCIHBV”) ile birlikte, The Coca-Cola Company’nin (“TCCC”) bir bağlı ortaklığına ait olan Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited’deki (“CCBB”) %100 hissesinin satın alınması için bugün bir hisse alım sözleşmesi (“SPA”) imzalamıştır.

CCBB’nin ana hissedarı doğrudan CCIHBV olacaktır. CCBB, Bangladeş’de TCCC’nin gazlı ve gazsız içecek markalarının üretim, satış ve dağıtım faaliyetlerini yürüten iki şişeleyici şirketten biridir.

Yapılan anlaşma ile CCI, CCBB’nin sermayesini temsil eden payların %100’ünü 130 milyon ABD Doları olan işletme değerinden kapanış tarihi itibariyle tahmini net finansal borcun düşülmesi ile hesaplanacak olan hisse değeri (“Hisse Değeri”) karşılığında satın alacaktır. Hisse Değeri, bir fiyat düzeltme mekanizmasına tabi olup CCBB’nin kapanış tarihi itibariyle net finansal borcunun kapanıştan sonra yapılacak bir kapanış denetimi ile nihai hale gelmesiyle yeniden hesaplanacaktır. Satın almanın CCIHBV’nin mevcut nakit kaynakları tarafından finanse edilmesi ve CCI’nın net kaldıracı üzerinde hafif bir etki yaratması beklenmektedir.”

BANGLADEŞ’TE 2009 YILINDA KURULDU

“CCBB, Bangladeş’te faaliyet gösteren iki Coca-Cola şişeleyicisinden biridir. 2009 yılında kurulan CCBB, Bangladeş’in Rangpur, Raj Shahi, Mymensingh ve Dhaka bölgelerinde yaklaşık 100 milyon tüketiciye hizmet vermektedir. CCBB, üç yüzden fazla çalışanı, bir şişeleme tesisi ve üç ana deposu ile The Coca-Cola Company’nin gazlı ve gazsız markalarını tüketicilere sunmaktadır. CCBB, yaklaşık üç yüz bin satış noktasına hizmet vermekte ve beş yüze yakın distribütörle ortaklık yapmaktadır. CCBB’nin toplam satışlarının büyük bölümünü gazlı alkolsüz içecekler oluştururken, ürün portföyünün geri kalanını su kategorisi oluşturmaktadır. CCBB, geçtiğimiz 5 yıl içinde pazardaki rekabetçi konumunu sürekli güçlendirerek 2023 yılı itibarıyla %45,3 değer pazar payı ile gazlı içecek kategorisinde pazar lideri olmuştur.”

CEO KARIM HAYI: POTANSİYELİ OLAN BİR PAZAR

“Satın alım işlemi ilgili yorum yapan CCI CEO’su Karim Yahi şunları söyledi: “CCI’in temel yeteneklerini kullanarak büyüme ve değer yaratılabilecek, önemli gelecek potansiyeli olan bir pazara girmek için büyük bir fırsat olarak gördüğümüz CCBB’yi satın almak üzere hisse alım anlaşmasını imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu satın alma aynı zamanda, CCI’in coğrafi ayak izini genişletmiş ve çeşitlendirmiş oluyor, ve TCCC ile olan işbirliğini sağlamlaştırıyor.”

DÜNYANIN EN KALABALIK 8. ÜLKESİ

“Güney Asya’da yer alan Bangladeş, yaklaşık 170 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık 8. ülkesidir. IMF tahminlerine göre* Bangladeş’in GSYH’si 2012-2022 yılları arasında yıllık ortalama %6,5 oranında büyümüştür ve 2023-2028 döneminde de yıllık ortalama %6,7 oranında büyümesi beklenmektedir. Aynı dönemde IMF, Gelişmekte Olan Piyasalar GSYH’sinin yıllık ortalama %4,0 büyüme kaydedeceğini tahmin etmektedir. Dünya Bankası tarafından 2015 yılından bu yana düşük ve orta gelirli ülkeler kategorisinde yer alan Bangladeş’in 2026 yılına kadar Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler listesinden çıkması bekleniyor.

Bangladeş’teki alkolsüz hazır içecek (“NARTD”) pazarı 2019 – 2022 yılları arasında %10 YBBO ile yaklaşık 410 milyon ünite kasa seviyesine ulaşmıştır. Bangladeş’teki NARTD pazarının 2023-2032 döneminde yıllık ortalama %12 büyüme ile 716 milyon ünite kasaya ulaşması beklenmektedir.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir