Böyle Selfie Çekiyorsanız Dikkat!

Instagram kullanıcılarının en yoğun paylaştığı fotoğraflar arasında selfie var. Selfie çekilirken filtre kullanmak da neredeyse vazgeçilmez bir hal aldı. Ancak bu filtreleri kullanmak kötü bir haberi de beraberinde getiriyor. Filtreli fotoğraflar çekilmenin neye işaret olduğunu biliyor musunuz?

YETERSİZLİK HİSSİNDEN KAYNAKLANIYOR

NLP Uzmanı Zihin Eğitmeni Burak Dalgül, “Filtreli selfie çekimi aslında kişinin özsevgi, özsaygı, özdeğer ve özgüven kavramlarında kendisini yetersiz gördüğünün göstergesidir. Kişi içgüdüsel olarak kendisini yetersiz gördüğünün farkında olsa da bu durumdan kaçınmak için hile yaparak aslında durumun öyle olmadığını gösterme çabasındadır” dedi.

“FİLTRE KAMUFLAJ İHTİYACIDIR”

Makyajsız bile olsanız makyajlı gösteren, yüzünüzde pürüzler bile olsa pürüzsüz bir cilt gösteren, kilolu bile olsanız sizi fit gösteren yani gerçekte olmayan sizi, siz olarak gösteren filtreler selfie çekimini başka bir noktaya taşıdı. Bu davranış eğiliminin nedenini sorguladığımızda; filtreli selfie çekim davranış tercihini yaratan nedenin, kendisinden ve bedeninden memnun olmayan insanların kendilerini farklı gösterme veya kendini kamufle etme düşüncesinin olduğunu görürüz.

YETERSİZLİK HİSSİNDEN KAÇINMA ARACI

Bunu daha da derinden sorguladığımızda filtreli selfie çekimi aslında kişinin öz sevgi, öz saygı, öz değer ve öz güven kavramlarında kendisini yetersiz gördüğünün göstergesidir. Kişi içgüdüsel olarak kendisini yetersiz gördüğünün farkında olsa da bu durumdan kaçınmak için hile yaparak aslında durumun öyle olmadığını gösterme çabası filtreli fotoğraflardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir