Anagold tepkiler üzerine işçilerin 1 Nisan’a kadar idari izinli sayılacağını duyurdu

Erzincan’ın İliç ilçesinde dokuz işçinin göçük altında kaldığı maden ocağının sahibi Anagold, çalışanlarına 1 Nisan’a kadar idari izin verdi. Tepkiler üzerine “görevlendirilmeyen” işçilere izin veren şirket, “Yaşadığımız elim kaza sonucunda duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade etmek isteriz. Tüm çalışanlarımıza ve ailelerine geçmiş olsun diliyor, kayıp çalışma arkadaşlarımıza bir an önce ulaşmak için arama ve kurtarma operasyonlarımızın yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtmek istiyoruz.
Bu zorlu ve yoğun çalışma süreci devam ederken üretim faaliyetlerimizin durdurulmuş olması, aşağıdaki haritada verilen bölgelerin kapatılmış olması, sahada sadece arama kurtarma ve kriz yönetimi çalışanlarının bulunması talimatı nedeniyle bu kapsamda görevlendirilmeyen tüm çalışanlarımız, 1 Nisan 2024 tarihine kadar idari izinli olarak sayılacaktır” açıklamasını yaptı. 

Çöpler altın madeninde 13 Şubat’ta meydana gelen toprak kaymasında göçük altında kalan dokuz işçi heyelan tehlikesinden dolayı arama çalışmaları durduruldu.

ABD merkezli Anagold’la yerli ortağı Çalık Holding’in işlettiği maden, Erzincan’da aktif bir fay hattı üzerinde ve Fırat Nehri’ne kuş uçuşu 300 metre mesafede bulunuyor.

Bu sebeple uzmanlar, madende çevre felaketi meydana gelebileceği konusunda senelerdir uyarıyordu. Ancak yasal başvurular sonuçsuz kaldı.

Göçük altındaki işçileri arama çalışmaları devam ederken, Anagold’un taşeronu Çiftay Şirketi, çalışanlarına mesaj atarak vardiyaya çağırmış ve şu açıklamayı yapmıştı:

“Arkadaşlar normal vardiya devam ediyor. İşe çıkacakmış gibi hazır bir şekilde vardiya saatlerinde duyarlı olalım. Gereksiz haberlere kulak asmayalım. Gelişmelerden haberdar edeceğiz kimse yazılı bir izin almadan bir yere gitmesin.”

Tepkiler gelince izin verdiler

Bağımsız Maden İş Sendikası Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, X hesabından yaptığı paylaşımda Anagold’un işçilere 1 Nisan’a kadar idari izin verdiğini duyurdu:

“Bu zorlu ve yoğun çalışma süreci devam ederken üretim faaliyetlerimizin durdurulmuş olması, aşağıdaki haritada verilen bölgelerin kapatılmış olması, sahada sadece arama kurtarma ve kriz yönetimi çalışanlarının bulunması talimatı nedeniyle bu kapsamda görevlendirilmeyen tüm çalışanlarımız 1 Nisan 2024 tarihine kadar idari izinli olarak sayılacaktır.”

“Görevlendirilmeyen çalışanlarımız 1 Nisan’a kadar idari izinli sayılacaktır”

Şirketten yapılan açıklama ise şöyle: 

“Değerli Çalışanlarımız,

Yaşadığımız elim kaza sonucunda duyduğumuz derin üzüntüyü bir kez daha ifade etmek isteriz. Tüm çalışanlarımıza ve ailelerine geçmiş olsun diliyor, kayıp çalışma arkadaşlarımıza bir an önce ulaşmak için arama ve kurtarma operasyonlarımızın yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtmek istiyoruz.
Bu zorlu ve yoğun çalışma süreci devam ederken üretim faaliyetlerimizin durdurulmuş olması, aşağıdaki haritada verilen bölgelerin kapatılmış olması, sahada sadece arama kurtarma ve kriz yönetimi çalışanlarının bulunması talimatı nedeniyle bu kapsamda görevlendirilmeyen tüm çalışanlarımız, 1 Nisan 2024 tarihine kadar idari izinli olarak sayılacaktır. Bu kapsamdaki çalışanlarımızın listesi ekte sunulmuştur.

Sahamızdaki zorlu durum içerisinde kontrollü ve güvenli çalışma ortamı sağlamayı daha mümkün kılacağı için ekli listede adı olup idari izne yollanmış olsa bile ihtiyaç duyulan pozisyonlar, uzaktan çalışmaya devam edecek olup bu kapsamdaki ihtiyaçlar için bölüm yöneticiniz ile iletişimde olmanız yeterli olacaktır. Bu süreci farklı bir şehirde geçirmek isteyen çalışanlarımızın talebi, içinde bulunduğumuz yasal süreçler açısından bir aykırılık yaratmadığı sürece bölüm müdürlerinin onayına bağlıdır. Süreç boyunca alınacak her türlü aksiyonlar hakkında sizlere ayrıca bilgilendirme yapılacaktır. Konu hakkındaki diğer sorularınızı İK bölümüne iletebilirsiniz.”

TIKLAYIN – İliç faciasında 6’ncı gün | Bakan Bayraktar: Heyelan riski arttı, arama faaliyetleri durduruldu

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir