Vuhan’daki ilk Covid kısıtlamalarını aktardıktan sonra kaybolmuştu; Çinli vatandaş üç yılın sonunda serbest bırakıldı

Çin’de Covid-19 salgınının ilk olarak görüldüğü Vuhan şehrinde yaşayan ve şehirde karantinaya ilişkin haber aktaran vatandaşın üç yıl tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldığı bildirildi.

The Guardian’da yer alan habere göre, Vuhan’da Covid kısıtlamalarını aktardıktan sonra ilk olarak kaybolan, daha sonra tutuklandığın anlaşılan Fang Bin’in ailesine yakın kaynaklar, Bin’in pazar günü serbest bırakıldığını açıkladı. Bin’in tutuklu kaldığı Pekin’den Vuhan’a geri gönderildiği, burada sıkı gözlem altında kaldığı belirtildi.

Çin merkezli bir insan hakları gözlem kuruluşu, ne Pekin ne de Vuhan’daki yetkililerin Fang Bin’in sorumluluğunu üstlenmediğini, vatandaşı iki şehir arasında gönderdiğini söyledi.

Fang, dünyanın ilk büyük Covid-19 salgını ve tecrit olaylarını kamuya açık bir şekilde bildirdiği için yetkililer tarafından hedef alınan birkaç Çinli arasındaydı. O ve yurttaş gazeteci Chen Qiushi, Şubat 2020’de Vuhan’dan kayboldu. Chen, 2021 yılında bir arkadaşının YouTube canlı yayınında görüldü. Chen burada depresyon yaşadığını söyledi ancak kaybolmasına ilişkin bilgi vermedi.

Pazar günü Associated Press, Fang’ın Çin’de siyasi muhaliflere karşı kullanılan muğlak bir suçlama olan “tartışma çıkarmak ve sorun çıkarmaktan” üç yıl hapis cezasına çarptırıldığını iddia eden bir kaynağa yer verdi. Radio Free Asia, cezasını Vuhan’ın Jiangxia bölgesindeki bir ıslah merkezinde çektiğini ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir