Twitter’da ‘etiket’ krizi: ABD’li yayın kuruluşu platformdan ayrıldı

ABD’nin kamu yayıncısı Ulusal Halk Radyosu (NPR), sosyal medya platformu Twitter’ın hesaplarına ‘devlete bağlı medya’ etiketini eklemesi nedeniyle platformdaki paylaşımlarını durdurdu. NPR’nin sitesinden yapılan açıklamada, toplam 8,8 milyondan fazla takipçisi bulunan 52 resmi Twitter hesaplarından artık yeni bir içerik paylaşmayacakları belirtildi. Bu kararıyla NPR, ulusal medya düzeyinde sosyal medya platformunda sessizliğe bürünen ilk haber organizasyonu olurken, NPR’nin Üst Yöneticisi John Lansing NPR’nin güvenilirliğini ve ‘bir olumsuzluk gölgesi olmadan gazetecilik yapma yeteneğini’ korumak istediklerini kaydetti.

AA’nın aktardığına göre Lansing, “Bu noktada Twitter’da karar verme sürecine olan inancımı kaybettim. Twitter’a tekrar güvenilip güvenilemeyeceğini anlamak için biraz zamana ihtiyacım var” ifadelerini kullandı. Twitter’ın CEO’su Elon Musk’ın BBC’ye, NPR için bu ifadenin ‘kamu tarafından finanse edilen’ şeklinde değiştirebileceğini açıklaması üzerine de Lansing, aldıkları kararı şu an için değiştirmeyeceklerini aktardı. Lansing, NPR çalışanlarının ise şahsi hesapları üzerinden Twitter’a devam edip etmeyeceklerine kendilerinin karar vermesi gerektiğini belirtti.

BBC’NİN TWITTER HESABINA DÜZELTME

Öte yandan BBC de, Twitter’ın platformdaki ana hesaplarından birine koyduğu ‘hükümet tarafından finanse edilen basın kuruluşu’ ibaresini, ‘kamu tarafından finanse edilen basın kuruluşu’ ibaresiyle değiştirdi. İngiliz kamu yayıncısı, “@BBC” kullanıcı isimli hesapla ilgili sosyal medya platformuna itiraz etmişti. İtirazda, “BBC bağımsızdır ve bu her zaman böyle olmuştur. Gelirimizi, Britanya halkının ödediği yıllık televizyon ruhsatı ödemeleriyle oluşturuyoruz” ifadeleri yer almıştı.

Twitter, iki hafta önce NPR, BBC, VOA gibi medya organizasyonlarının hesaplarına ‘devlete bağlı medya’ ifadesini eklemişti. Twitter yöneticisi Musk, bir röportajında bu ifadeyi “Doğru olmaya çalışıyoruz” diyerek savunmuştu. Basın Özgürlüğü için Muhabirler Komitesi ve Gazetecileri Koruma Komitesi de dahi ülkedeki gazeteci gruplar Twitter’ın bu etiketini kınamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir