Pakistan’da bombalı saldırı: Kız çocukların eğitim gördüğü 2 okul yıkıldı

Pakistan’ın Hayber Pahtunhva eyaletine bağlı Kuzey Veziristan bölgesinde, kız çocukların eğitim gördüğü iki okul, düzenlenen bombalı saldırı sonucu yıkıldı.

AA’nın Geo News televizyonundan aktardığına göre, Mir Ali ilçesinde gece saatlerinde iki okula yönelik bombalı saldırı düzenlendi. Yetkililer, saldırganların gece düzenlendiği bombalı saldırıda, kız çocukların eğitim gördüğü iki okulun yıkıldığını, ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı. Saldırıyı ise henüz üstlenen olmadı.

‘SALDIRILAR TERÖR SALDIRISI OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR’

Pakistan’ın The News International haber sitesi de ilçe polis müdürlüğünden Saleem Riaz’ın açıklamasına yer verdiği haberinde, yetkililerin saldırıyı doğruladığını, saldırıların Musakki ve Hassu Khel köylerindeki iki okulu hedef aldığını yazdı. Riaz, söz konusu ‘terör saldırılarının Terörle Mücadele Yasası kapsamında ele alındığını’ açıkladı.

SALDIRILARIN ARKASINDA PAKİSTAN TALİBANI MI VAR?

Öte yandan, AA’nın aktardığına göre, okulları hedef alan saldırıları henüz üstlenen olmazken, saldırıların arkasında Pakistan Talibanı’nın (TTP) olduğundan şüpheleniyor. Pakistan’da özellikle Hayber Pahtunhva ve Belucistan eyaletlerinde son aylarda saldırılarda artış yaşanırken, İslamabad, bu saldırıların Afganistan’da konuşlu TTP tarafından planlandığı ve yönetildiğini savunuyor. Afganistan ise bu iddiaları reddediyor.

Peşaver şehrinde 30 Ocak 2023’te öğle namazı sırasında camiye düzenlenen intihar saldırısında da çoğu polis 102 kişi öldürülmüştü. Belucistan’da 6 Mart’ta düzenlenen intihar saldırısında da 10 emniyet mensubu yaşamını yitirmişti.

Belucistan’ın Zhob bölgesinde Cemaat-i İslami Partisi lideri Siracül Hak’ın konvoyuna, 19 Mayıs’ta intihar saldırısı düzenlenmişti. Partinin Genel Sekreteri Emirül Azim, parti lideri Hak’ın intihar saldırısından yara almadan kurtulduğunu, saldırganın öldüğünü kaydetmişti. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir