Bilim İnsanları Haftada 3 Gün Ceviz Tüketmenin Genç Yaştaki İnsan Beynine Olan Faydalarını Açıkladı

İspanya’da yapılan bir araştırma, ceviz tüketen gençlerin bilişsel gelişimlerinin ve psikolojik olgunlaşmaları daha iyi olduğunu iddia etti ve gençlerin hafta en az 3 gün ceviz tüketmelerini önerdi. Peki cevizin beyin sağlığına faydası nedir? 

Detaylar içerikte!

Bilim dünyasında çocukluk, uzun süredir beyin gelişimi için kritik bir dönem olarak görülüyor ve halk sağlığı araştırmalarının çoğu bu döneme odaklanıyor.

Ergenlik, beyin bağlantılarının ve karmaşık davranışların incelendiği bir dönem olarak biliniyor. Bu nedenle tam olarak olgunlaşmamış olan ergen beyninin belirli gıdaların tüketimi karşısında hassas olması söz konusu.

2023 yılının Nisan ayında eClinicalMedicine dergisinde yayımlanan bir makaleye göre ceviz tüketen ergenlerin bilişsel gelişimleri ve psikolojik olgunlaşmaları tüketmeyenlere göre daha iyi. Araştırma ekibinin yaptığı klinik çalışmalarda çoklu doymamış yağ asitlerinin sinir sistemi üzerindeki etkisinin büyük olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada mega-3 yağ asidi gibi çoklu doymamış yağ asitleri bakımından zengin bir besin olan ceviz üzerinde duruldu. Ceviz yüksek oranda lif, antioksidan vitaminler, sodyum olmayan mineraller içerir ve bunların hepsi de beyin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur.

Araştırma ekibi cevizin gençler üzerindeki etkisini ölçmek için bir araya geldi. Araştırmaya Barselona’daki 12 farklı liseden 11-16 yaş arası 700 ortaokul öğrencisi gönüllü olarak katıldı. 6 ay süren çalışmalarda 100 günden uzun süre günde 30 gr ceviz tüketmenin gençleri nöropsikolojik açıdan iyileştirdiği sonucuna varıldı.

Ayrıca gençlerde sürdürülebilir dikkat sağladığı, zekada akıcılık kazandırdığı, dikkat eksikliğini engellediği ve hiperaktivite semptomlarını azalttığı bulgusu keşfedilmiştir. Çalışmalar düzenli ceviz yemenin özellikle aşırı stres seviyeleri gibi kaygı semptomlarını da azalttığını göstermektedir.

Düzenli ceviz tüketmek beynin nöronları üzerinde de olumlu bir etkiye sahip.

Çalışmayı yapan Institut d’Investigació Sanitària Pere Virgili adlı enstitü, cevizin insan beyni üzerindeki etkilerinin daha önce bu kadar kapsamlı araştırılmadığını söylüyor. Kurumun baş araştırmacısı ve koordinatörü Jordi Julvez, “Ergenlik, büyük biyolojik değişikliklerin olduğu bir dönemdir: Hormonal dönüşüm meydana gelir ve beynimizin bir kısmı, nöropsikolojik olgunlaşmayı başlatır. Nöronlar, cevizde var olan yağ asitleriyle iyi bir şekilde beslenirse büyüyebilmesi mümkündür.” açıklamasında bulundu.

“Haftada en az 3 gün ceviz yiyin.”

Jordi Julvez, “Erkek ve kız çocuklar bu tavsiyelere kulak verir ve haftada en az üç kez bir avuç ceviz yerse bilişsel yeteneklerinde birçok önemli gelişme olduğunu fark edecek ve bu onların yetişkinliğe girerken karşılaştıkları zorluklarla yüzleşmelerine yardımcı olacaktır. Çünkü ergenlikteki beyin gelişimi süreci, önemli miktarda enerji ve besin gerektiren karmaşık bir dönemdir.” diyerek tavsiye verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir